Event start on

November 4, 2019, Yerevan, Armenia

Time Left To Conference

About Microelectronics Olympiad

About Olympiad

Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia is one of the initiatives of Synopsys Inc. aimed at the development of IT sector in Armenia. It is a contest for engineers and students under 30. The Olympiad aims to stimulate further development of microelectronics in Armenia and in the participant countries; recognize and inspire young, talented engineers; increase interest in microelectronics among young specialists; understand the level of knowledge in the field of microelectronics among young specialists in participating countries in order to make necessary adjustments to the educational programs; and create a community of young specialists involved in microelectronics.

The Olympiad topics are:
  • Digital IC Design and Test
  • Analog and Mixed Signal IC Design and Test
  • Semiconductor Devices and Technology
  • Mathematical and Algorithmic Issues of EDA.

Organized for 15 years

Organized in 33 countries

So far, about 5000 students participated

3 Days Event

Apply for Participation Today

Organizing Committee of the Olympiad

Meet The Members

Organizing Committee

Armen Baldryan
President of Organizing Committee, Director of Unicomp CJSC
    Hovik Musayelyan
    Vice President of Organizing Committee, Director of Synopsys Armenia CJSC
      Yervant Zorian
      President, Synopsys Armenia CJSC
        Ralph Yirikian
        General Manager, VivaCell-MTS

          Program Committee

          Vazgen Melikyan
          President of Program Committee, Corresponding Member of National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Director of Educational Department of Synopsys Armenia CJSC
          Biography
            Carlos Silva-Cardenas
            Professor, Pontifical Catholic University of Peru, Peru
              Khaldoon Abu-Gharieh
              Associate Professor, Princess Sumaya University for Technology, Jordan
                Hasan Al-Nashash
                Professor, American University of Sharjah, UAE

                  Executive Board

                  Hovik Musayelyan
                  President of Executive Board, Vice President of Organizing Committee
                    Gayane Markosyan
                    Synopsys Armenia CJSC, Public Affairs & Communications Manager, Head of Corporate Marketing Resource Center
                      David Babayan
                      Synopsys Armenia CJSC, ASIC Digital Design Engineer
                        Ruzanna Goroyan
                        Synopsys Armenia Educational Department, University Program Specialist

                          Participation Fee Table

                          Join Us

                          $200

                          • Please transfer money to the following account.
                          • INTERMEDIARY BANK:
                          • * BANK OF GEORGIA
                          • TBILISI, GEORGIA
                          • SWIFT CODE: BAGAGE22
                          • BENEFICIARY BANK:
                          • INECOBANK CJSC
                          • YEREVAN, ARMENIA
                          • SWIFT CODE: INJSAM22
                          • BENEFICIARY ACCOUNT: 2050422266341020
                          • BENEFICIARY NAME: UEICT
                          • BENEFICIARY ADDRESS: YEREVAN, GAYI AVENUE, 1 , APARTM.21
                          • *USD INTERMEDIARY FOR BANK OF GEORGIA (BAGAGE22) IS CITI BANK N.A. (CITIUS33)

                          The Organizing Committee of the Microelectronics Olympiad covers final stage participants’ (one participant from each country) all costs (round trip ticket, accommodation, meals).

                          Feedback from Olympiad Participants

                          Our Testimonial

                          Current status

                          Status

                          Serbia

                          First stage already conducted with participation of 6 students, winner is Toma Gavrić.

                          Jordan

                          First stage already conducted with participation of 77 students, winner is Tayfur Faruk.

                          Russia

                          First stage already conducted with participation of 36 students, winners are Kozlov V.K., Krasnov M.A.

                          UAE

                          First stage already conducted with participation of 32 students, winner is Haneen Fuad Abdelwahab Alattar.

                          Saudi Arabia

                          First stage already conducted with participation of 6 students, winner is Evangelos Piliouras.

                          USA

                          First stage already conducted with participation of 4 students, winner is Kevin Immanuel Gubbi.

                          Germany

                          First stage already conducted with participation of 6 students, winner is Mohammad Khalid Mahammad Abu Zahra.

                          Ukraine

                          First stage already conducted with participation of 35 students, winner is Valentyn Korniienko.

                          Belarus

                          First stage already conducted with participation of 10 students, winner is Burak Anton.

                          Egypt

                          First stage is scheduled on July 1, you can still apply online.

                          Georgia

                          First stage already conducted with participation of 6 students, winner is Pavle Tsotskolauri.

                          Philippines

                          First stage already conducted with participation of 32 students, winner is Aldrin Ison.

                          Vietnam

                          First stage already conducted with participation of 21 students, winner is Lê Anh Võ.

                          Argentina

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Ecuador

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Brazil

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Colombia

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Costa Rica

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Uruguay

                          First stage already conducted with participation of 70 students, winners are:

                          • Fabian Torres from Uruguay
                          • Roberto Rangel Da Silva from Brazil
                          • Gabriel Romero from Colombia

                          Armenia

                          First stage already conducted with participation of 96 students, winners are

                          • Vazgen Gevorgyan
                          • Errik Galstyan
                          • Hayk Grigoryan
                          • Hayk Hakobyan
                          • Arman Galstyan
                          • Inessa Mirzoyan
                          • Razmik Soghomonyan
                          • Tereza Aramyan
                          • Lilit Ghazaryan
                          • Vachagan Davtyan
                          • Areg Noravyan
                          • Anna Rostomyan
                          • Hakob Kostanyan
                          • Garnik Voskanyan
                          • Hayk Vardanyan
                          • Hayk Sarafyan

                          Iran

                          First stage is scheduled in September, you can still apply online.

                          UK

                          First stage already conducted with participation of 6 students, winner is Williamson Jack Christopher.

                          Frequently Asked Questions

                          Be Informed

                          Who can participate?

                          Students under the age of 30.

                          What are the Olympiad goals?

                          • Stimulate further development of microelectronics in Armenia and in the participant countries;
                          • Recognize and inspire young, talented engineers;
                          • Increase interest in microelectronics among young specialists;
                          • Understand the level of knowledge in the field of microelectronics among young specialists in participant countries in order to make necessary adjustments to the educational programs;
                          • Create a community of young specialists involved in microelectronics;

                          What are the Olympiad topics?

                          • Digital IC Design and Testing
                          • Analog and Mixed Signal IC Design and Testing
                          • Semiconductor Devices and Technology
                          • Mathematical and Algorithmic Issues of EDA

                          How is the Olympiad conducted ?

                          The Olympiad is conducted in two stages

                          • The first stage is held in all participating countries simultaneously.
                            It involves baseline test by which all contestants will compete.
                          • The final stage is held among the top contestants of all participating countries in Armenia.
                            It involves a challenging contest and advanced engineering tasks requiring complex solutions.

                          How to apply?

                          Submit applications no later than September:

                          • For participants from Armenia – to Synopsys Armenia CJSC (Yerevan, 41 Arshakunyats Avenue, Synopsys Armenia Educational Department, 0026 T (+37410) 492333, F (+37410) 492696, saed@synopsys.com);
                          • For participants from other countries – Respective contact person in your country will receive your application when you apply online. You need to select your country in “Apply for participation” form.

                          Our Sponsors

                          About Our Sponsors

                          General Sponsor

                          Organizer, Initiator

                          Chief Supporter

                          Supporters of the Olympiad

                          In cooperation with

                          A Sample Test from the Annual International Microelectronics Olympiad

                          Book of Tests And Problems

                          Our Geography

                          Find Us Near You

                          Contact Information

                          Feel Free To Contact Us

                          (+37410) 492333

                          Yerevan, 41 Arshakunyats Avenue,Synopsys Armenia Educational Department